Stowarzyszenie
WSPÓLNA LETNICA
- WIEDZA
- …
- WIEDZA
Stowarzyszenie
WSPÓLNA LETNICA
- WIEDZA
- …
- WIEDZA
ŻWIROWNIA W LETNICY - opis przedmiotu interwencji i kalendarium zdarzeń
Na początku 2023 r, kiedy to do mieszkańców gminy, w tym przede wszystkim do 2 sołectw w województwie lubuskim – Letnicy i Koźli dotarła informacja, że Wójt Gminy Świdnica wydała w lutym 2022 roku decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pod nazwą: „Wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego „Letnica”. Inwestycja planowana jest na granicy obydwu sołectw i w taki sam sposób oddziaływać będzie zarówno na mieszkańców Koźli jak i Letnicy. Obszar inwestycji to 2 działki 123/4 oraz 4/1 obręb 0005 w Letnicy, gmina Świdnica, o łącznej powierzchni 15,0231 ha w tym: powierzchnia złoża to 15,001 ha, wielkość złoża to 1 909,00 tys. Mg, okres eksploatacji obliczony został przez inwestora na 5 lat. Inwestycja bezpośrednio oddziaływać będzie na 625 mieszkańców Letnicy, 545 mieszkańców Koźli natomiast pośrednio będzie miała wpływ na całą gminę, czyli obejmie oddziaływaniem 6 489 osób.
Na skutek rosnącego niezadowolenia i zaniepokojenia wśród mieszkańców Wójt podjęła decyzję o zwołaniu dwóch zebrań wiejskich – pierwsze z nich odbyło się w Letnicy 21.02.2023 r. drugie w Koźli 23.02.2023 r. Zebrania te cieszyły się ogromnym, niespotykanym do tej pory zainteresowaniem mieszkańców. Wśród zagrożeń najczęściej wymienianych przez mieszkańców były:
zagrożenie suszą – kopalnia odkrywkowa może zabrać wodę zarówno mieszkańcom jak i zagrozić uprawom rolnym i winnicy;
hałas wytwarzany przez pracujące maszyny i wzmożony ruch kołowy ciężkich samochodów po drogach gminnych zakłóci spokój i bezpieczeństwo mieszkańców (niedaleko planowanej inwestycji są dwa bloki mieszkalne);
zniszczenia dróg lokalnych, które już teraz są w bardzo złym stanie technicznym i poruszanie się po nich samochodami osobowymi jest trudne i miejscami wyjątkowo niebezpieczne;
pył, który będzie uwalniał się zarówno podczas wydobywania piasku jaki
i jego składowania, ładowania i przewożenia będzie bardzo uciążliwy dla mieszkańców.Największe obawy mieszkańców wzbudził fakt, że postępowanie w tak ważnej dla mieszkańców sprawie toczyło się bez ich udziału, bez konsultacji, bez spotkań z mieszkańcami czy też informacji na zebraniach wiejskich. Władze gminy podczas spotkań wielokrotnie podnosiły, że to mieszkańcy powinni śledzić informacje znajdujące się na tablicach ogłoszeń w ich miejscowościach a także na bieżąco śledzić Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Świdnica, gdyż tam, zgodnie z przepisami gmina zobowiązana jest umieszczać wszelkie dokumenty (w omawianym przypadku pracownicy Urzędu nie wywiesili informacji na wszystkich tablicach w Letnicy a w Koźli na żadnej tablicy ogłoszenia nie było). Takie postępowanie władz gminy nie znalazło zrozumienia wśród mieszkańców – nie wszyscy mogli zapoznać się z dokumentami, co wzbudziło oburzenie wśród mieszkańców.
Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręcę. Członkowie Stowarzyszenia Wspólna Letnica, działającego od kilkunastu lat
na rzecz mieszkańców i wsi Letnica, postanowili szerzej zainteresować się tematem, sprawdzić czy prowadzone do tej pory działania władz gminnych były zgodne z prawem, czy można było zrobić coś więcej, by obronić mieszkańców przed tak kontrowersyjną inwestycją, a także zapytać naukowców i specjalistów z jakimi konkretnie zagrożeniami wiąże się lokalizacja kopalni na styku wsi Letnica i Koźla. Stowarzyszenie złożyło wniosek do Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny o grant w ramach konkursu interwencyjnego na sfinansowanie interwencji. Projekt „Decyzja o budowie kopalni piasku i żwiru w Letnicy bez konsultacji mieszkańców. Reagujemy, by zmienić standardy partycypacji” uzyskał pozytywną ocenę i stworzył możliwości do działań.Na pierwszym etapie działań w ramach realizacji projektu zlecone zostały dwa opracowania. Pierwsze z nich to „Analiza Środowiskowa planowanego przedsięwzięcia pod kątem ochrony przyrody, ochrony wód oraz hałasu” wykonana przez OŚ EKO sp. z o.o. przez mgr Piotra Nowickiego oraz dr Sebasfana Pilichowskiego, druga to analiza prawna przygotowana przez adwokat Katarzynę Drożdżyńską.
Pełen raport można pobrać tutaj
LETNICA ŻWIROWNIA
- kalendarium zdarzeń
112.02.2023
Adam Szreder - Prezes Stowarzyszenia Wspólna Letnica i Radny Gminy, występuje z wnioskiem o udostępnienie dokumentów (decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz dokumentów dotyczących zadania inwestycyjnego) w trybie określonym dla radnych w ustawie o samorządzie gminnym.
213.02.2023
Odmowa urzędu na udostępnienia dokumentów w trybie korespondencyjnym i zaproszenie Radnego do Urzędu,żeby miał wgląd do dokumentów na miejscu.
315.02.2023
Odmowa urzędu na udostępnienia dokumentów w trybie korespondencyjnym i zaproszenie Radnego do Urzędu,żeby miał wgląd do dokumentów na miejscu.
415.02.2023
SESJA RADNYCH - Zapytanie na sesji "Czy jest świadomość skutków społecznych, gospodarczych i
środowiskowych działania Zakładu Górniczego w Letnicy? Na to pytanie
podczas Sesji Rady Gminy nie padła odpowiedź.
Link do Sesji Rady Gminy: TUTAJ516.02.2023
Wójt Letnicy zwołuje zebranie.
Materiał z zebrania TUTAJ
616.02.2023
WIZJA LOKALNA NA GRODZISKU
w której udział wzięli: przedstawiciel Rady Gminy, Przewodniczący, Sołtys, przedstawiciel wnioskodawcy tj. Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna Nadodrze z Drzonowa, przedstawiciel inwestora, przedstawiciel PKP, przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (archeolog).
717.02.2023
Wójt zwołuje zebranie w Koźli
Materiał z zebrania TUTAJ
817.02.2023
Weryfikacja dokumentów w Urzędzie Gminy (decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach na działce 123/4, opinie organów do obu działek 123/4 i 4/1)
921.02.2023
Zebranie wiejskie w Letnicy.
1022.02.2023
Oświadczenie wójta w sprawie kopalni opublikowane w mediach społecznościowych Gminy oraz stronie Gminy.
Treść oświadczenia TUTAJ
1123.02.2023
Zebranie wiejskie w Koźli.
1219.03.2023
Mieszkanka Letnicy udała się do UG i pozyskała w drodze uouip kopie Kart Informacyjnych Przedsięwzięcia na obie działki.
1315.06.2023
W siedzibie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze odbyło się okazanie dokumentów dotyczących wpisania do wojewódzkiego rejestru zabytków wczesnośredniowiecznego grodziska (osady) znajdującego się w Letnicy w miejscu planowanej kopalni piasku i żwiru. Interwencję w sprawie zabytku zgłosiła świdnicka organizacja pozarządowa Lubuska Grupa Eksploracyjna Nadodrze z Drzonowa.
1428.06.2023
Decyzja Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w ZG w sprawie wpisania zabytku nieruchomego do rejestru zabytków.
1512.08.2023
Przeprowadzanie akcji badań wśród lokalnej społeczności na temat partycypacji w sprawach lokalnych.
1611.09.2023
Wouip do Gminy– uzgodnienie org. ruchu po drogach gminnych.
1711.09.2023
Wouip do Powiatu – uzgodnienie organizacji ruchu po drogach powiatowych.
1821 i 22.09.2023
Odpowiedź ze Starostwa i PZZD na pisma dotyczące uzgodnień ruchu.
1924.11.2023
Odbyła się debata "Kopalnia kruszywa w Twojej okolicy" z udziałem ekspertów i mieszkańców, lokalnych liderów. Podczas debaty zaprezentowano raport analizujący stan prawny i środowiskowy sprawy.
NAPISZ DO NAS:
s.wspolnaletnica@